Daugiau nei 500 metų egzistavusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės fenomenas net šiandien dar nėra iki galo suprastas. Tai buvo šalis, kurioje taikiai sugyveno galybė tautų – lietuviai, lenkai, baltarusiai, ukrainiečiai, rusai, žydai, totoriai, vokiečiai ir net škotai. Čia nebuvo persekiojimų dėl tautybės ar religijos kaip tuometinėje Vakarų Europoje. Šalia tokios išskirtinės tolerancijos ir meno sugyventi, klestėjo analogų neturinti pilietinė visuomenė, su savo laisvės ir demokratijos tradicijomis. Apie 10 procentų visuomenės buvo pasiryžę be mokesčio kautis už gimtinę, galėjo rinkti ir būti renkami į Seimą, ar pretenduoti į valdovo sostą. Kurioje dar Europos šalyje buvo tiek balso teisę turinčių ir taip aktyviai šalies politiniame gyvenime dalyvaujančių piliečių?
XX a. susikūrusios Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos valstybės kiekviena sau plėšėsi po dalį LDK palikimo, ignoruodamos daugialypę ir be galo komplikuotą tos šalies prigimtį. Per šiuos šimtą metų buvo pamiršta geriausia ką LDK palikimas galėjo duoti – laisvės, demokratijos, pilietiškumo, kultūrų sugyvenimo ir tolerancijos tradicijos. Gal dabar, kai Europos Sąjunga kuria naujas politinio ir kultūrinio sugyvenimo formas, globalizacija verčia ieškoti savitumo ir dvasinės atramos, o lygiagrečiai gylėja prarajos tarp pasaulėžiūrų bei formuojasi vis griežtesnės naujos fizinės sienos su mūsų rytų kaimynais, atsisukę į LDK palikimą galime dar kartą pabandyti paieškoti atsakymų.
2009 m. lapkričio 26 d. Kaune įkurtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutas. Pagrindiniais šios viešosios, pelno nesiekiančios įstaigos tikslais yra puoselėti, tyrinėti ir propaguoti LDK palikimą. Tam tikslui intensyvinimai kūrybiniai ryšiai su Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ir kitų šalių valstybinėmis ir nevalstybinėmis organizacijomis, rengiami kultūros, edukacijos ir mokslo projektai.
Instituto veikloje labai svarbi Baltarusijos dimensija. Sukurta ir nuolat atnaujinama vienintelė lietuviška svetainė, skirta kaimyninės šalies istorijai ir aktualijoms www.gudija.lt . Nuo 2011 m. kartu su įvairių šalių partneriais organizuojamas Tarptautinis Baltarusijos Tyrinėtojų Kongresas www.icbs.lt, tapęs svarbiausiu kasmetiniu nepriklausomu akademiniu Baltarusijos renginiu. Nuolat bendradarbiaujama organizuojant moksleivių ir studentų mainus, rengiant vasaros mokyklas, viešas paskaitas ir kitas panašias veiklas. LDK institutas yra tarp vienintelio angliško Baltarusijos politikos mokslams skirto žurnalo Belarusian Political Science Review leidėjų.
Bendradarbiaujama su žymiais Lenkijos intelektualiniais centrais Varšuvoje, Krokuvoje, Vroclave, Liubline ir kt. Bendromis LDK instituto narių pastangomis įsteigta J. Bardacho stipendija kas du metus teikia apdovanojimus už geriausius mokslo darbus, skirtus LDK istorijai ir palikimui. 2015 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutui Varšuvoje buvo įteikta prestižinis J. Giedraičio apdovanojimas už “ėmimąsi sunkios misijos, kurios tikslas propaguoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikimą, o ypač skirtingų kultūrų, kalbų, religijų ir tautų sugyvenimo tradiciją šiandienėje Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.”
Kiti ilgalaikiai Instituto projektai yra susiję su vertimais, tyrimais, mokslo populiarinimu ir akademinių renginių organizavimu. Tarp tokių pažymėtinas Trečiojo Lietuvos Statuto vertimas į lietuvių kalbą www.3statutas.lt, 2017 m. sukurta didžiausia LDK menui ir architektūrai skirta svetainė www.lugano.lt ir net kelios knygos, skirtos Lietuvos ir Vakarų Europos kraštų – Šveicarijos ir Austrijos – istoriniams ryšiams.